ELİFHAN KÖSE’YE VERİLEN CEZAYI TANIMIYORUZ!

ELİFHAN KÖSE’YE VERİLEN CEZAYI TANIMIYORUZ!
BU DAVA BİTMEDİ! ELİFHAN’IN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

Yrd. Doç. Dr. Elifhan Köse’ye 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Gerekçe, ekmek almaya gittiği sırada, başından gaz kapsülüyle hedef gözetilerek vurulan Berkin Elvan’ın ölümünün ardından Türkiye’nin pek çok şehrinde olduğu gibi Karaman’da da düzenlenen protesto eylemine katılmak ve burada dönemin başbakanına hakaret (hırsız!) içeren bir slogana iştirak iddiası.

Eyleme katılan 300 kişilik toplam içinde aralarında Elifhan Köse’nin de bulunduğu üç kişi yakın çekim yapılarak özellikle seçilmiştir. Bu yöntem açık şekilde fişlemedir ve kişilerin anayasa ve uluslararası sözleşmelerle de güvence altına alınan toplu gösteri ve yürüyüşe katılma hakkının açık gaspıdır. Soruşturma ve davalar açıkça demokratik, anayasal ve sendikal hakların kullanılmasını engellemek üzere bir baskı unsuruna dönüşmüş durumdadır.

Bizler, protesto hakkımızı elimizden almak ve üzerimizde hukuki bir baskı mekanizması oluşturmak amacıyla "başbakana hakaret" iddiası ile Elifhan Köse'nin hedef seçilip cezalandırılmasını kesinlikle kabul edilemez buluyoruz. Bu tür protesto eylemleri her demokratik ülkede eleştiri hakkı olarak değerlendirilmektedir.

Her ne kadar, Köse’nin avukatları evrensel hukuk ve hak ilkeleri hoyratça çiğnenerek verilen bu cezayı Yargıtay’a götürecek de olsa, bizler bir kez daha, bu değerli ve yürekli kadın akademisyenin yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Unutmamalı ki, katliamlara ve yolsuzluklara karşı sesini yükseltmek her vicdan sahibi insanın boynunun borcudur. Öte yandan söz konusu eylemin çağrıcıları arasında Elifhan’ın da üyesi olduğu Eğitim-Sen'in olduğu hatırlanırsa, Türkiye'nin de imzacısı olduğu uluslararası sözleşmeler gereği bu cezanın sendikal faaliyetin engellenmesi şeklinde de yorumlanabileceği açıktır.

Biz bu metnin imzacıları olarak bir kez daha hatırlatma gereği duyuyoruz ki: Elifhan’ı bu haksız yargı sürecinde ve akademik hayatında hiç yalnız bırakmayacak, her zaman yanında olacağız. Gücümüz birliğimizdir.

Ya Hep Beraber, Ya da Hiç Birimiz!

https://www.change.org/p/a-elifhan-köse-ye-verilen-cezayi-tanimiyoruz-2

https://www.change.org/p/a-we-do-not-accept-the-sentence-given-to-elifhan-köse