Tutuklu Öğrenciler İçin Destek Çağrısı

26 Eylül Çarşamba günü 18:00’de Galatasaray Lisesi önünde buluşuyoruz.

 Değerli Destekçilerimiz,

 Yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlarken, hukuki, siyasi ve insani anlamda ülkemizde yaşanan en büyük sorunlardan birine dönüşen tutuklu öğrenciler gerçeğine GIT Türkiye olarak bir kez daha dikkatinizi çekmek istiyoruz. Öğrencilerimizin karşısına yeniden çıkma heyecanını yaşadığımız bu günlerde, yüzlerce tutuklu öğrenci özgürlüklerinden ve eğitim haklarından yoksun kalmanın acısını yaşıyor. Bizler, öğrencilerimize özgür ve eleştirel düşünmeyi, sorgulamayı, araştırmayı aşılamaya çalışırken, TCK, TMK ve özel yetkili mahkemeler üçgenindeki, temel hukuk ilkelerine aykırı uygulamalardan en büyük payı alan grupların başında öğrenciler geliyor.

 Cezaya dönüşen uzun tutukluluk süreleri, iddianamelerde karşımıza çıkan ve bütünüyle ifade, toplanma ve örgütlenme hakkı kapsamındaki eylem ve faaliyetlere yönelik suçlamalar, terör kavramının demokratik muhalefeti içine alacak biçimde mevzuatta ve yargılamalarda genişletilmesi, adalete erişimdeki güçlükler, duruşmaların aleniyeti ilkesine aykırı uygulamalar, cezaevi koşullarından kaynaklanan sağlık hakkı ihlalleri… Ceza yargılamalarının yanında üniversitelerce başlatılan disiplin soruşturmaları, bazı üniversitelerin güvenlik gerekçesiyle tutuklu öğrencilere sınav hakkı vermemesi, sınavlara girebilmek için öğrencilerin nakledilmesi gerektiğinde oldukça yüksek olan nakil masraflarının öğrenci tarafından karşılanmasının talep edilmesi, eğitim kurumunda veya cezaevinde yapılan sınavlarda gerekli sınav koşullarının sağlanmaması, cezaevi koşullarının öğrencilerin tutuklulukları süresince başlıca öğrencilik faaliyetlerini sürdürmelerine müsait olmaması veya müsait hâle getirilmemesi gibi durum ve uygulamalar, tutuklu öğrencilerin eğitim hakkını da ağır biçimde ihlal ediyor.

 Çok sayıda öğrenci sanığın yargılandığı davaların duruşma tarihlerinin yaklaştığı şu günlerde, sizleri, konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi’nin (TÖDİ) hazırladığı Tutuklu Öğrenciler Raporu’nu okumaya, tutuklu öğrencilerimizle dayanışmaya ve bir kez daha “öğrencime dokunma” demeye davet ediyoruz. Bu kapsamda, öğrencilerimizi cezaevlerinde unutmadığımızın altını çizmek için, TÖDİ, GIT Türkiye, Öğrencime Dokunma, Öğretim Görevlileri Derneği ve Eğitim-Sen İstanbul 6 No’lu Şube’nin ortak çağrısıyla 26 Eylül Çarşamba günü 18:00’de Galatasaray Lisesi önünde buluşuyoruz. Sizleri de aramızda görmek umuduyla…

GIT Türkiye